Deming 7365N-414-33-30N Demersible Non Clog Pump 30 HP 208-230V 3PH 4DH Dual Vane
Usually ships within 5 weeks
SKU : DEM7365N4143330N
In Stock Quantity:0
Brand : Deming
Shipping calculated at checkout.
Description
Deming 7365N Series Demersible Non Clog Pump
Deming Demersible Solids Handling Non-Clog Pumps are used in industrial wastewater applications and have a 4" spherical solids handling capability to easily pass the solids encountered in most industrial environments. Deming Demersible flows to over 5,700 GPM and heads in excess of 265 feet. Deming Demersible Series is designed for continuous operation and is made with heavy duty materials of construction for simplified maintenance.
Deming 7365N Series Demersible Non Clog Pump Applications
  • General Drainage
  • Storm Water Run-Off
  • Building Service
  • Power and Utility Plants
  • Polution Control
Deming 7365N Series Demersible Non Clog Pump Features
    • Solids Handling Capability of up to 4"
    • Available with Vortex Impellers which Provide Best Non Clogging Performance
    • Pump Out Vanes at Backside of Impeller
    • Clog Tested with Solids like Ropes, Rags and Stringy Material
    • Proven & Tested Deming Hydraulic Designs
    • Inverter/VFD Compatible Motors for Sustained High Efficiencies
    • Tapered Shaft with Tapered Impeller Bore for Easy Attachment & Vibration Reduction
    • Rugged Cast Iron Construction
    • Heavy Duty Oil Lubricated Bearings
    • Class F Motor Insulation System for Long Winding Life
    • Oil Cooled Motor for Superior Thermal Management
  • Flexibility & Availability - Demersible 7365 Series Pumps are Available:
    • With Dual & Tri Voltage Motors and Separately Sold Cords
    • Are Available in Industry Best Lead Time of 3 Weeks
    • Plug-n-Play Quick Connect Cord that Drastically Reduces Maintenance Time
    • Corrosion Resistant Stainless Steel Hardware
    • High Quality, Readily Available, Low Cost Mechanical Seals
    • Huge Offering of Service and Maintenance Kits
Specifications
Deming 7365N-414-33-30N Demersible Non Clog Pump Specifications
  • VOLTAGE: 3ø, 208-230V, 60Hz
  • HORSEPOWER: 30 HP
  • AMP DRAW (full load): 93.4/82.3
  • MOTOR TYPE: Oil Cooled
  • RPM: 1750
  • MAXIMUM HEAD: 205'
  • MAXIMUM CAPACITY: 1350 GPM
  • SWITCH TYPE: Manual
  • DISCHARGE PIPE SIZE: 4.0"
  • MAXIMUM SOLIDS HANDLING SIZE: 3.0"